تبلیغات
سایه روشن - «گلدان ها» به خانه تان روح می دهند...


روش‌های مختلفی برای چیدمان دكوراسیون وجود دارد که استفاده از گل و گیاه یكی از آنهاست. ما در این زمینه كار شما را آسان كرده‌ایم. مطلبی كه می‌خوانید، نكات كاربردی متنوعی است كه شما را در تزئین خانه‌ با كمك گیاهان سبز راهنمایی می‌كند.

گل های همیشه خندان

گل می روید به باغ

اصلا چرا باید در خانه گلدان نگه دارم؟

خانم‌های خانه‌دار كه بخشی از دكوراسیون منزل‌شان را به گل‌آرایی اختصاص داده‌اند، باور دارند كه حتی نگاه كردن به گل و گیا‌هان آنها را سرشار از انرژی، سرزندگی و شادابی می‌كند. از طرف دیگر هر زمان كه شما وسیله جدیدی برای خانه خود می‌خرید همراه آن ماده شیمیایی جدیدی را هم وارد منزل‌تان می‌كنید. حتی زمانی كه شما نمی‌توانید بوی آنها را استشمام كنید، مواد شیمیایی هوا را به مقدار كافی آلوده می‌كنند و باعث تحریك دستگاه تنفسی و اغلب سردرد شما می‌شوند اما وجود گل و گیاه در منزل به عنوان یك پادزهر عمل می‌كند. 

گیاهان سبز با شكستن پیوند بین مواد شیمیایی آنها را به عنوان غذا مصرف می‌كنند. در نتیجه بسیاری از موادی كه باعث آلوده شدن هوای داخل خانه می‌شوند از بین می‌روند. به عنوان مثال انتخاب گیاهانی با برگ‌های پهن و بزرگ  از چند جهت اهمیت دارد؛ اول آنكه برگ‌های بزرگ و آبدار گیاهان، بیشترین تاثیر را در افزایش نشاط و شادابی در خانه خواهند داشت و دیگر آنكه به اعتقاد كارشناسان دكوراسیون استفاده از گیاهان‌پهن  برگ بیشترین تاثیر را برای دور كردن انرژی‌های منفی و افكار نامناسب از خانه دارد؛ ضمن آنكه این گیاهان بهتر می‌توانند به پاكسازی هوای محیط كمك كنند.

گل های همیشه خندان

از فواید انتخاب گیاهان آپارتمانی با برگ‌های قرمزرنگ، افزایش محبت و انرژی‌های دوستانه در محیط خانه است. در صورتی كه این گیاهان دارای گلبرگ‌ها و برگ‌های گرد و بی‌زاویه باشند، تاثیر آرام‌بخش‌تری دارند و محیط زندگی را برای اعضای خانواده دلنشین‌تر می‌کنند. 


هم رنگ جماعت

چطور گلدان‌ها را انتخاب كنم؟

آشنایی با شیوه‌های درست نگهداری از گل‌ها و گیاهان آپارتمانی مهم‌ترین ضرورتی است كه دوستداران گل و گیاه در فضای محدود آپارتمان خود به آن نیاز دارند؛ اینكه اساسا چه گیاهانی برای زندگی آپارتمانی مناسب هستند و با چه روشی می‌توان آنها را در كمترین فضا جا داد و بیشترین استفاده را از آنها داشت. علاوه بر روش‌های صحیح و جانمایی مناسب برای گیاهان آپارتمانی كه برای ادامه حیات آنها بسیار ضروری است، تبعیت از شیوه‌ها و اصول دكور آپارتمان با استفاده از گل‌ها و گیاهان به هرچه زیباتر شدن محیط زندگی شما كمك می‌كند. به همین دلیل قبل از اینكه سراغ گلفروشی محل بروید، نگاهی به این نكته‌ها بیندازید:  

گل های همیشه خندان

انتخاب درست: در انتخاب گل برای استفاده در دكوراسیون منزل‌تان بهتر است آنهایی را خریداری كنید كه هنوز غنچه هستند و گل‌های‌شان كاملا باز نشده‌اند؛ مثلا غنچه‌های گل رز در آینده‌ای نه چندان دور، یعنی پس از دو یا سه روز باز خواهند شد. اگر همه گل‌های رز شكفته باشد، به‌زودی عمر گل‌هایش به پایان می‌رسد. 

فضایابی درست: ‌از سطوح مختلف برای قرار دادن گلدان‌ها استفاده كنید. میزها و قفسه‌ها برای گلدان‌های كوچك مناسب هستند. گلدان‌های بزرگ را هم روی زمین بگذارید.  

چیدمان درست: گلدان‌های بزرگ‌تر را با توجه به رنگ و شكل شاخ و برگ گروه‌بندی كنید. از گیاهان كوچك‌تر هم می‌توانید به عنوان پوشش زمین استفاده كنید. 

رنگ‌بندی درست: یك اصل ساده باغبانی بر این نكته جالب تاكید می‌كند كه در كاشت گل‌ها چه در یك گلدان كوچك و ساده و چه حتی در باغچه، همیشه باید به كاربرد رنگ‌های مختلف در كنار یكدیگر توجه داشت. 


آی نسیم سحری!

چطور گل‌ها را شاداب نگه دارم؟ 

 وقتی گیاهان گلدار را به خانه آوردید، به محل پرنور منتقل‌شان كنید و با خاك اطراف ریشه، آنها را درون گلدان مناسب یا باغچه بكارید. روز اول مقدار كمی آب روی گل‌ها‌ی‌شان بپاشید و آنها را آبیاری كنید. حتما برگ‌های زرد و گل‌های پژمرده را با قیچی قطع كنید. 

با ریختن سنگ‌ریزه در كف سینی‌ها و زیرگلدانی‌ها، رطوبت لازم برای گیاه را فراهم كنید. لایه نازكی از آب با خروج از گلدان كف ظرف روی سنگ‌ها را خواهد پوشاند. این آب با بخار شدن، رطوبت لازم را فراهم کرده  و به پرپشت شدن گیاه كمك می‌كند. فقط مطمئن شوید آب روی سنگ‌‌ها آن‌قدر نیست كه مانع ورود و خروج هوا از سوراخ‌های زیر گلدان و در نتیجه پوسیدگی ریشه شود. 

یادتان باشد در آب دادن به گل‌ها زیاده‌روی نكنید و فقط زمانی گل‌ها را آب دهید كه احساس می‌كنید خاك گلدان خشك شده و گیاه واقعا نیاز به آب دارد. آب زیاد باعث از بین رفتن گلدان‌های آپارتمانی می‌شود. 

گل های همیشه خندان

دمای آب را چك كنید. آب گلدان‌ها باید تقریبا با دمای محیط برابر باشد؛ ضمن اینكه لازم است هر چند وقت یك‌بار برگ‌های گل را خیس یا مرطوب كنید. 

به‌طور معمول، انتقال‌دادن گل‌ها به گلدان‌های دیگر باعث آسیب‌دیدگی‌شان می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق، دو راهكار وجود دارد؛ اول اینکه می‌توانید گلدانی بزرگ‌تر تهیه كنید و گل‌ها را با همان گلدان‌های كوچك گلی یا سفالی در كنار هم قرار دهید و دیگر اینکه گل‌ها را در داخل گلدان بزرگ‌تر چیده و روی آن خاك بریزید و در نهایت گلدان را با خزه پر كنید. 

 استفاده از تکه‌های یخ یكی از بهترین شیوه‌های آبیاری آرام به گیاهان آپارتمانی است كه كمك می‌كند آب به صورت ملایم از خاك به ریشه‌ها منتقل شود.

 برای تغذیه بهتر گل‌ها باید با شیوه‌های صحیح و در زمان‌های مناسب به آنها كود داد. برای گل‌ها و گیاهان آپارتمانی بهترین شیوه استفاده از كودهای مایع است كه در این زمینه باید به نوع گل و دستورالعمل مناسب برای بهترین زمان كود دادن به آنها توجه كرد. 

با باز كردن پنجره‌ها یا استفاده از یك پنكه، هوا را از راكد بودن درآورید و جریان هوای ملایم ایجاد كنید. 

در گوشه‌ها، چراغ‌های قابل تنظیم تعبیه كنید تا بتوانید نور لازم را در هوای ابری برای‌شان فراهم کنید و با خاموش كردن آنها شب‌هنگام به گل‌ها استراحت دهید.


رو  به آفتاب، پشت به دیوار!

گل‌ها را كجا بگذارم؟

مساله اصلی فضایابی است نه فضاسازی؛ یعنی انتخاب بهترین و مناسب‌ترین مكان آپارتمان برای سالم ماندن و رشد خوب گل و گیاه. در قدم اول طرح كلی اتاق را مجسم كنید. طراحی فضای سبز داخلی فرق زیادی با طراحی یك باغ ندارد. باید بین گلدان‌ها فضای كافی برای رفت و آمد باقی بگذارید. می‌توانید در هر ۱۰ مترمربع از خانه از دو یا سه عدد گل و گیاه خانگی - آپارتمانی استفاده كنید تا هوا به‌طور كامل تصفیه شود. در كنار این جنگل خانگی هم مبل راحتی برای استراحت و لذت بردن از فضا در نظر بگیرید. 

گل های همیشه خندان

در كنار این چیدمان، این نكته را هم در نظر داشته باشید كه ضلع شرقی خانه بهترین فضا برای نگهداری از گیاهان و گل‌های آپارتمانی است. به اعتقاد كارشناسان دكوراسیون از آنجا كه خورشید از مشرق طلوع می‌كند، قرار دادن گیاهان در ضلع شرقی می‌تواند مناسب‌ترین مكان برای آنها باشد. 

به این ترتیب گیاهان نور و انرژی بیشتری دریافت می‌كنند و ماندگاری بهتری خواهند داشت؛ ضمن آنكه با دریافت نور آفتاب، انرژی بیشتری در فضای خانه به وجود می‌آورند كه در دور كردن و از بین بردن انرژی‌های منفی و مخرب از محیط زندگی بسیار موثر است.


همراه با مخلفات

محل نگهداری شان را چطور دیزاین کنم؟

رنگ دیوار را روشن انتخاب و تا حد امكان پرده را حذف كنید. انتخاب رنگ زرد، سبز یا قهوه‌ای برای ضلعی از خانه كه تصمیم دارید گیاهان و گل‌های آپارتمانی را در آن نگهداری كنید از دو نظر اهمیت دارد؛ اول اینکه قرار گرفتن گل‌ها و گیاهان در مجاورت این تركیب رنگی می‌تواند هارمونی بسیار خوب و انرژی‌بخشی را در فضای خانه به وجود آورد و دیگر اینکه فضای خانه‌تان یادآور طبیعت بكر و زیبای جنگل می‌شود و تماشای آن در طول روز بسیار مسرت‌بخش خواهد بود. تا حد امكان از رنگ سبز یا زرد برای پوشش دیوار استفاده كنید و در صورت نیاز از صندلی یا مبلمان چوبی یا پاركت‌های قهوه‌ای‌رنگ برای افزایش هارمونی و زیبایی ضلعی كه گیاهان را در آن قرار می‌دهید، بهره بگیرید. 

گل های همیشه خندان

برای تزئین از اشیای شیشه‌‌ای رنگی، آبنما و آویزهای تزئینی استفاده كنید. شما می‌توانید از گلدان‌های رنگی و كاورهای گلدان برای رنگ و لعاب دادن به اتاق کمک بگیرید.

 سبدهای چوبی، حصیری و بامبو حس مناطق استوایی را ایجاد می‌كنند. همچنین می‌توانید از تندیس‌های رومی و یونانی و گلدان‌های برجسته به عنوان ایده‌هایی جالب و طرح رسمی و كلاسیك دادن به این فضا استفاده کنید. البته پایه‌های تزئینی هم در زیبایی این قسمت موثرند. از طرف دیگر اغلب گل‌ها در گلدان‌های سفالی به صورت مجزا عرضه می‌شوند. طبقه بندی: اموزشهای باغبانی>دکوپاژ>گل ارایی>ویترای، 
برچسب ها:target="_blank"> [cb:post_related_link_name]،  

تاریخ : شنبه 17 مرداد 1394 | 06:58 ب.ظ | نویسنده : میترا فامیلی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.